Fyzio Košetice

Zhotovení ortopedických stélek na míru fyzioterapeutem

Proč většina z nás ortopedické stélky do bot ocení?

Náš profesor na anatomii říkal, že člověk je stvořen pro pohyb a chůzi v lesostepní krajině. To je ale v dnešní době prakticky nereálné. Se stále se zdokonalujícím prostředím kolem nás všech se mění i naše běžné denní aktivity a pohybové návyky. Naše tělo, a tedy i naše nohy se tomu chtě nechtě musí přizpůsobit. Naše nohy byly v minulých dobách zvyklé na měkký, různorodý a nerovný terén, my se nyní pohybujeme zejména po tvrdém a rovném povrchu. Tím je značně omezeno přirozené vnímání našeho chodidla a zároveň naše chodidlo čelí daleko větším otřesům a nárazům, než tomu bylo u našich předků. Boty, které většina z nás má celý den na nohou, bývají také zřídkakdy vyhovující. Často pro nás bývá důležitý vzhled boty, nikoliv její vlastnosti. Stélky jsou pak takovým kompromisem – zabezpečí chodidlu opět lepší vnímání a uchrání jej před nadměrnými otřesy z okolí. Jsou vhodné i pro lidi, kteří mají deformity nohou nebo prstů (patní ostruha, vbočený palec, kladívkové prsty...), artritidu nebo artrózu kloubů dolních končetin, případně jsou po úraze či operaci

Proč právě stélky Formthotics?

Pracuji s nimi již delší dobu a od svých klientů jsem měla převážně vždy pozitivní zpětné vazby. Zpětnou reakcí na užívání bývá větší pocit jistoty při chůzi, komfortnější a „vyměkčenější“ pocit z boty a tím menší únava nohou, subjektivně znatelná podpora klenby nohy, u sportovců zvýšení výkonnosti. Stélky jsou vhodné do běžné denní obuvi , ale také volnočasových bot (zhotovovala jsem je i klientům profesionálně sportujícím – fotbalisti, basketbalisti, tenisti, triatlonisti, běžci). Dále jsou tyto stélky často doporučovány samotnými pediatry do dětských botiček.

Vlastnosti stélek Formthotics:


Více informací o značce Formthotics naleznete na stránkách Formthotics.cz. 

Jak celý proces výroby probíhá? 

Pro správný výběr vhodné stélky je pro mě důležité nejprve dostat od klienta informaci, do jakých bot, případně na jakou aktivitu bude stélky využívat. Dále je zapotřebí celkové vyšetření pohybového aparátu a vyšetření chodidel ve statických a dynamických testech či na podoskopu. Vždy hodnotíme, jak reaguje nejen noha samotná, ale jak reagují i další části těla, tedy kotníky, kolena, pánev, páteř. Cílem není dát noze pouze pasivní podporu, ale naučit ji lépe pracovat. Toho docílíme podlepením klíčových míst na stélce pod chodidlem, kde se noha sama o sobě neumí správně opřít. Zlepší se tím zapojení svalů a díky tomu i aktivní postavení chodidla. Stélky jsou z termoplastického materiálu, proto následně teplem stélku individuálně tvarujeme otiskem chodidla. Stélky si klient odnáší již ten stejný den

Co stélky vydrží?

Stélky mohou mít životnost i několik let, je to individuální a záleží na mnoha faktorech. O životnosti rozhoduje druh zátěže, na kterou stélky budete používat. Čím intenzivnější zátěž bude, tím se více budou opotřebovávat. Je proto nutné informovat fyzioterapeuta o tom, na jaké aktivity budete stélky používat, aby vybral vhodný typ. Stélky se liší svou tvrdostí. Tvrdší jsou odolnější a méně pohodlné, měkčí jsou pohodlnější, ale i méně odolné. Záleží tedy na tom, jakou variantu preferujete.

Vliv má také prostředí, ve kterém se pohybujete, a jak moc se během zátěže mohou stélky znečistit. Pokud se více pohybujete v přírodě, pak například jehličí, písek, hlína zapadající do bot, může způsobit odření materiálu. Proto je zapotřebí boty čas od času vyčistit. Dále o životnosti rozhodují individuální odchylky v pohybovém stereotypu – chůzi či běhu. Pokud například při chůzi dochází k nadměrné torzi na některém místě nohy, místo většího zatížení se bude mít tendenci také rychleji opotřebovávat.

Obecně platí, že stélky vydrží to, co jedny boty. Pokud máte tedy boty v dobrém stavu a vydrží Vám několik let, měly by takto vydržet i stélky. Pokud „vyběháte“ boty za půl roku, podobnou životnost budou mít i stélky. Mají ale tu výhodu, že i v případě prodření, neztrácí korekční vliv a tedy svoji funkci a dají se případně opravovat podlepováním.


Jaká je cena stélek? 

Cena stélek je individuální zejména v závislosti na typu použité stélky.

U dospělých se cena jednoho páru stélek pohybuje v rozpětí 1 700 Kč až 2 200 Kč.

U dětí se cena jednoho páru stélek pohybuje v rozpětí 1 500 Kč až 1 900 Kč. 

Kontaktovat mne můžete na telefonním čísle +420 724 857 955 či emailu mi.zaj@seznam.cz.

Kontakt

Mgr. Michaela Zajíčková

tel.:  +420 724 857 955email: mi.zaj@seznam.czIČO: 09226745

Mgr. Terezie Kamešová

tel.:  +420 731 822 207email: terka.kamesova@seznam.cz O: 04283881 

Naši ordinaci najdete v budově Agropodniku Košetice (Košetice č.p. 212)

Před návštěvou ordinace je nutné předchozí objednání.